Wydarzenia z życia szkoły

green line2

Wyścigowy wtorek - uczniowie THK na Służewcu.

W dniu dzisiejszym tj 12.05.2015 klasy I i II w zawodzie technik hodowca koni, udały się na wycieczkę zawodową na Tory Wyścigów Konnych na Służewcu. Punktualnie o 10.00 pod siedzibą Polskiego Klubu Wyścigów Konnych powitała nas Pani Agnieszka Marczak Prezes PKWK, a także przedstawiła nam swoich znamienitych gości Mieczysława Mełnickiego – człowieka legendę, trenera i  dżokeja, który w swoim życiu wygrał 1700 gonitw konnych, a także Tadeusza Iwaszkiewicza – architekta, który zajmuje się nadzorem nad pracami remontowymi na terenie WK.

W klimatycznych wnętrzach trybuny honorowej pan Iwaszkiewicz, „zabrał” nas w podróż szlakiem początków wyścigów w Polsce, pierwszego toru na Polach Mokotowskich, budowy i otwarcia torów na Służewcu, a także czasów II wojny światowej, aż do chwili obecnej. Pan Iwaszkiewicz w sposób barwny opowiadał o faktach historycznych m.in. o ukrywaniu Żydów, w tym także Jana Brzechwy na TW, który w tym okresie napisał „Przygody Pana Kleksa”. W uzupełnieniu informacji historycznych Trener Mieczysław Mełnicki, opowiedział nam o jego drodze na Służewiec i latach tu spędzonych, wspominał momenty triumfu, choć jasno akcentował, że były okupione ciężką pracą z dużą dawką szczęścia.

Następnym etapem naszej wędrówki było podpatrywanie pracy stajni wyścigowej „Niezapominajka” i jej trenera Krzysztofa Ziemiańskiego. W stajni tej spotkaliśmy absolwentkę naszej szkoły panią Karolinę Kamińską, która trenuje pod opieką Krzysztofa Ziemiańskiego, a w ostanim sezonie zdobyła wiele prestiżowych nagród, a i obecnie rozpoczęty zapowiada się bardzo dobrze.  Trener Ziemiański podzielił się on z nami informacjami nt. ras wyścigowych, różnic w dojrzewaniu i pracy z tymi końmi, zasadami wdrażania do pracy i  treningu koni wyścigowych, rodzajami i zasadami rozgrywania gonitw. Następnie na torze roboczym obserwowaliśmy trenujących jeźdźców, a trener Ziemiański komentował pracę jeźdźców i koni, omawiając rolę poszczególnych torów etapów treningu.

Mamy nadzieję, że na tym nie zakończy się nasza przygoda ze Służewcem, bo wielu uczniów po tym krótkim spotkaniu zadeklarowało że chcieliby pracować i zdobywać doświadczenie pod okiem trenerów ze Służewca.

Free Joomla! template by L.THEME

facebook_page_plugin